A gyémánt
A gyémánt magában hordozza a természet erőinek ujjlenyomatát, esszenciáját. A gyémánt, régies nevén Adamas (jelentése: legyőzhetetlen), a legjobb példa arra, hogy a természet a legegyszerűbb anyagokból is képes miniatűr csodákat varázsolni. A gyémánt a tiszta szén kristályosodott formája. Csiszolás révén jön létre ez a drágakő, amely képes a befogadott fény csaknem 100%-át visszatükrözni.
A gyémántoknak különböző tulajdonságait értékeli a gyémántipar. Ha többet szeretnénk megtudni a gyémántokról, először a négy fő tulajdonsággal kell megismerkedni - ezek számítanak a legfontosabb kategóriáknak:
- Csiszolás
- Tisztaság
- Szín
- Karát
Ezek azok a tulajdonságok, amelyeket az ékszerész a gyémántok értékelése során alkalmaz, és ezekre van szükségünk ahhoz, hogy megértsük, melyik gyémánt felel majd meg nekünk. És íme az ötödik fontos kategória: Tanúsítványok
Csiszolás
A csiszolás valószínűleg a legfontosabb, legnagyobb kihívást jelentő szempont a négy közül. A gyémánt ragyogása nagymértékben függ attól, hogyan csiszolták. A gyémántnál a legismertebb a briliáns csiszolás, melynek célja a tökéletes fényvisszaverődés. Ettől lesz igazán „tüzes” a drágakő. Mindegyik csiszolási formának (briliáns, szív, ovális, smaragd, princess) megvannak a szigorú szabályai.
Tisztaság
A legtöbb gyémánt tartalmaz valamilyen felületi vagy belső hibát, ami a keletkezése során került bele vagy rá. E hibák láthatósága, száma és mérete befolyásolja a gyémánt tisztaságának nevezett minőséget. A tiszta gyémántok nagyobb ragyogást idéznek elő, ezért drágábbak és értékesebbek. A nemzetközi besorolás az F-től (flawless – hibátlan) az I3-ig (included – zárványos) terjed az ékszerekben felhasznált gyémántoknál.
Szín
A színtelen gyémántok a legkeresettebbek, mivel ezek biztosítják a legjobb fénytörést (csillámlást). A fehértől eltérő gyémántok elnyelik a fényt, ezáltal csökkentve a ragyogást. Léteznek azonban olyan természetes színű gyémántok (rózsaszín, kék), melyek ritkaságuk révén többszörösét is érhetik egy színtelen kőnek. A kövek az ABC betűrendje szerint D-től Z színűig sorolandóak, melyből a D a legszíntelenebb és egyben legritkább, legértékesebb, a Z pedig már a legelszínezettebb, legkevesebbet érő.
Karát
A gyémánt tömegét karátban mérik. Egy karát 0,2 grammal egyenlő. Fontos tudni, hogy a karát nem a gyémánt méreteinek a mértéke, mivel a különböző csiszolásoktól függően eltérő kiterjedéssel rendelkezhet egy ugyanakkora tömegű kő. Általában laikusok számára a karát mértéke a legmeghatározóbb tényező egy kő értéke szempontjából, mivel ez a legkönnyebben mérhető és látható. Azonban könnyen becsapó is lehet, ha nem vesszük figyelembe a további szempontokat is.
Az ötödik szempont: Tanúsítvány
A tanúsítvány, vagy ahogy néha említik, a gyémántosztályozási jelentés, a gyémánt teljes értékeléséről szól. Az értékelést képzett szakember végezte, különleges gemológiai eszközök segítségével. Valamennyi kő saját, felismerhető, egyedi tulajdonságokkal rendelkezik, amit a tanúsítvány felsorol.